Metodologija revizije
Revizija privrednih društava je vrlo odgovoran zadatak, jer mnogi partneri revidiranih društava – dioničari, banke, dobavljači, kupci, uposlenici i drugi se oslanjaju na procjenu revizora (revizorsko mišljenje).
Sve revizije koje obavlja Bilans d.o.o. Sarajevo izvršavaju se u skladu sa važećim uputstvima koja se dostave članovima revizorskog tima.
Odgovornost koja proizilazi iz poslova revizije je definisana kako slijedi:
Revizor, potpisnik revizorskog izvještaja / ovlašteni revizor je odgovoran za tačnost revizorske procjene (revizorsko mišljenje).
"Direktor" je odgovoran za sve revizije koje izvodi Bilans d.o.o. Sarajevo.
PRIHVATANJE ANGAŽMANA I IZVOĐENJE REVIZIJE
Procjena rizika
Prije prihvatanja revizorskog zadatka moramo procijeniti rizik koji proizilazi iz tog zadatka. Procjenu rizika vrši glavni revizor, i to godišnje, pa prema tome mora uključiti i postojeće zadatke.
Obezbjeđenje nezavisnosti
Također, prije nego što se prihvati zadatak revizije moramo biti sigurni da su ispoštovane sve odredbe koje se odnose na nazavisnost.
Ukoliko se predloži odbijanje zadatka, ovaj prijedlog mora biti dokumentovan u skladu sa upitnikom o nezavisnosti. Procjena nezavisnosti se mora vršiti godišnje, pa prema tome mora uključiti i postojeće zadatke.
Ponuda
Ukoliko dobijemo poziv za dostavljanje ponude za reviziju i ukoliko procjena rizika i procjena nezavisnosti dovede do zaključka da je angažman prihvatljiv, pristupa se izradi ponude. Ponudu priprema budući vodeći revizor a potpisuje je direktor.
Narudžba
Radi potrebe dokumentovanja zamolit ćemo našeg klijenta da nam pošalje pismenu narudžbu. Ukoliko Nadzorni odbor klijenta odabere nas za revizora, odluka Nadzornog odbora također treba biti odložena u našoj dokumentaciji.
Prihvatanje angažmana
Nakon što je firma kojoj smo dostavili ponudu dala narudžbu za izvođenje revizije, potrebno je da ta firma, tj. naš budući klijent pošalje pismenu obavijest na prikladnom formatu da je Bilans d.o.o. Sarajevo imenovan za revizora.
Ukoliko je odluku o našem angažmanu donio Upravni odbor, mi šaljemo zvaničnu potvrdu o prihvatanju angažmana kao i zahvalnost Upravnom odboru što su nama ukazali povjerenje za vršenje revizije. Nepotrebni detalji ne trebaju biti uključeni u ovo pismo.
Opšti uslovi izvođenja revizije koje potpisuje klijent
Moramo biti sigurni da posjedujemo posljedne ažurirane Opšte uslove izvođenja revizije koje je izdala Revizorska komora a koje je svojim potpisom ovjerila osoba ovlaštena za predstavljanje klijenta. Ovaj dokument treba biti pohranjen u našoj radnoj dokumentaciji.
Nema potrebe da se Opšti uslovi za izvođenje revizije potpisuju svake godine.
Ograničenje odgovornosti za reviziju
Prema opšte prihvaćenom zakonskom konceptu ne postoji ograničenje obaveza za revizora kada se radi obavezna revizija, niti u slučaju kada se radi dobrovoljna revizija. Stoga, obje vrste revizije mogu imati za rezultat neograničene obaveze za revizora.
Kako bi se izbjegla ova neograničena obaveza, sa klijentom se mora ugovoriti ograničenje obaveze u slučaju obavezne i dobrovoljne revizije godišnjih finansijskih izvještaja, zapravo, sa klijentom se mora ugovoriti da se prenos godišnjih finansijskih izvještaja ili dijelova tih izvještaja isključuje prije nego što mi damo pismenu saglasnost za to.
U biti, mora biti naglašeno da svaka upotreba, osim one koja je navedena u ponudi i pismu prihvatanja, je zabranjena i da mi ne preuzimamo nikakvu obavezu u takvom slučaju.
Svaki član revizorskog tima mora izvršavati povjerne zadatke blagovremeno, poštovati zadane rokove, utvrđene budžete i kvalitetno dokumentovati ono što je uradio. Čim se ustanovi da zacrtani rokovi ne mogu biti ispoštovani, odmah se mora obavijestiti glavni revizor koji mora dobiti i obrazloženje zbog čega se rokovi ne mogu ispoštovati.